Pär Ericsson klar
Dags för andra halvan av serien och Degerfors ska försöka ta revansch för förlusten borta mot Väsby i måndags.
Chanserna till det har ökat i och med att det nu står klart att anfallaren Pär Ericsson från Carlstad United förstärker DIF resten av säsongen.
Ni kan säkert alla turer men i grova drag innebär det att DIF hyr honom av CU sedan Gais bestämt sig för att betala den del av utbildningsbidraget som Carlstad skulle ha gått miste om i och med utlåningen till DIF.
Detta innebär att Pär Ericsson (som tränade med DIF i kväll) tar en plats i truppen mot Väsby. Träningsmässigt har det sett bra ut och på många av övningarna ligger fokus på avslut.
- Organisatoriskt ligger vi rätt. Defensivt ligger vi rätt. Och speluppläggen ligger rätt. Men vi får inte till avsluten och det är självklart frustrerande, säger Jan Stahre.
Anatoli Ponomarev vill spela med Degerfors i höst och ska själv kontakta FC Baku i Azerbajdzjan för att försöka lösa övergångshandlingarna.
Yankuba Ceesay är avstängd men en preliminär trupp ser ut så här:
Simon Nurme, Kalle Norrbin, Magnus Tappert, Fredrik Holmberg, Markus Karlsson, Dejan Godar, Tobias Solberg, Christophe Lallet, Mano Garcia, Sheptim Hasani, Christoffer Wiktorsson, Erik Nilsson, Andreas Holmberg, Muamer Salibasic, Johan Bertilsson, Mario Simunovic, Jesper Fromholdt, Pär Ericsson.
Torbjörn Wennersten

