Prenumerera på Degerfors IF – Hela Sveriges lagRSS Degerfors IF - Hela Sveriges lag

Nu drar det igång på allvar

Skicka till Facebook Spara som favorit Skriv ut inlägget Skriv ut inlägget

Andreas HolmbergPå lördag spelar Degerfors sin första tävlingsmatch för säsongen då man möter Skövde AIK borta i cupen. Det gör man utan Dejan Doslic som i sista stund bestämt sig för att lämna DIF för spel i moderklubben Värmbol.

- Det var hans eget beslut. Han ville ha 90 minuter och det insåg han att han inte skulle få i Degerfors och i början på veckan kom han till oss och sade att han ville återvända till Värmbol. Hans kontrakt hade gått ut till sommaren och vi ville se under våren hur han utvecklade sig och nu när han ville gå kände vi att det inte fanns någon anledning att hindra honom. Det är viktigare att han får må bra, säger DIF-tränaren Patrik Werner.

Det innebär att DIF nu endast har en renodlad anfallare, men trots det saknas inte alternativ.
- Nej vi kan sätta upp spelare som Lallet, Simunovic, Holmberg och Henriksson, fortsätter Werner och meddelar samtidigt att några nya spelarvärvningar inte är aktuellt i dagsläget.

För bara två veckor sedan träningsmatchade de båda klubbarna nere i Skövde, då blev det oavgjort efter att de haft varsin halvlek.
- Det kommer bli tufft men jag tror på en välspelad match. Kul att det äntligen drar igång. Vi siktar självklart på vinst, vi vill ha en till match även nästa vecka, säger Patrik och syftar på att nästa omgång av Svenska cupen ska spelas redan inom en vecka.

TRUPPEN

Jonas Bohlin, Jesper Fromholdt, Christoffer Wiktorsson, Andreas Holmberg, Fredrik Ahlman, Sebastian Henriksson, Andreas Gunnarsson, Mikael Nilsson, Tobias Solberg, Mario Simunovic, Emil Berger, Erik Nilsson, Christophe Lallet, Marcus De Bruin, Johan Bertilsson, Peter Samuelsson.



27 mars, 2009 av Johan Emdemalm